ویزای تحصیلی سوئد

امروزه کشور سوئد به واسطه سیستم آموزشی کامل، شرایط تحصیلی عالی برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی و برخورداری از دانشگاه های برتر و معتبر دنیا هر ساله متقاضیان زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود می کشاند.

پیش دبستانی(Preschool)

مقطع پیش دبستانی در سیستم آموزشی سوئد از سن 1 تا 7 سالگی به منظور توسعه صحیح توانایی های کودک در مسیرهای اجتماعی و علمی ارائه می شود. این موضوع همچنین برای والدین در حال زندگی در سوئد نیز دارای امتیاز خواهد بود. آنها در مدت تحصیل فرزندشان در مقطع پیش دبستانی، می توانند به کار و تحصیل بپردازند.

دبستان و راهنمایی (Grundskola)

تحصیل در سوئد برای کلیه کودکان از سن 7 تا 16 سالگی اجباری است و در صورتی که در مدارس دولتی تحصیل کنند رایگان خواهد بود. البته اتباع خارجی تنها میتوانند از مدارس خصوصی و یا بین المللی سوئد استفاده کنند.
بنابر صلاحدید و قوانین سیستم آموزشی سوئد، به کودکان تا مقطع ششم تحصیلی نمره داده نمی شود. اما زمانی که فرد مقطع ششم را در سیستم آموزشی سوئد شروع می کند از سیستم متداول A,BC,D.E برای قبولی و F برای مردودی استفاده می شود.

دبیرستان (Gymnasieskola)

مقطع دبیرستان در سیستم آموزشی سوئد اختیاری بوده و از سن 16 سالگی تا پایان دوره تحصیلی مربوطه ادامه دارد و بنا بر نوع مدرسه و رشته تحصیلی مورد نظر شما، حدنصاب نمره مورد نیاز ثبت نام متفاوت خواهد بود. 17 رشته تحصیلی مختلف برای اقدام در این مقطع تحصیلی وجود دارد که بیشتر آنها بین رشته های علوم اجتماعی و علوم طبیعی هستند.
مدارس دولتی سوئد تنها برای شهروندان و کسانی که اقامت دائم این کشور را دارند خدمات ارائه می دهند. این مدارس توسط شهرداری منطقه ای که در آن واقع شد اند اداره می شود. بنابراین نیازی نیست دانش آموزان برای ثبت نام و هزینه های تحصیل مبلغی را به مدرسه پرداخت کنند. مدرسه ابتدایی برای کودکان تا پایه نهم و تا سن 16 سالگی اجباری می باشد. در این شرایط سنی اگر دانش آموز قصد ادامه تحصیل داشته باشد می تواند به مقطع دبیرستان وارد شود. دوره دبیرستان داوطلبانه می باشدف اما شهرداری هر منطقه موظف است جوانان زیر 20 سال را که در حال تحصیل دوره دبیرستان نیستند را در نظر داشته باشد.
مدارس خصوصی سوئد نیز توسط کمک های محلی شهرداری ها تامین می شود اما با این حال مدارس خصوصی مجاز به پذیرش کمک‌های مالی هم می‌باشند. مدارس خصوصی به صورت مستقل هستند و توسط افراد، انجمن‌ها و بنیادها اداره می‌شوند. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی سوئد به صورت سالیانه معمولاً بین ۳،۰۰۰ تا ۱۰،۳۰۰ دلار می‌باشد.

دانشگاه های برتر سوئد :

رنکینگ جهانی نام دانشگاه
41 Karolinska Institute Stockholm
96 Lund University Lund
102 Uppsala University Uppsala
175 Stockholm University Stockholm
186 University of Gothenburg Gothenburg
201 KTH Royal Institute of
Technology
Stockholm

 

رشته های تحصیلی محبوب در سوئد:

علوم اجتماعی، علوم انسانی، مهندسی، فناوری اطلاعات، علوم طبیعی و معماری و طراحی رشته های محبوب جهت تحصیل در این کشور می باشند.

تحصیل در مقطع کارشناسی:

یکی از روش های مهاجرت به کشور سوئد، از طریق اقدام برای ادامه تحصیل در این کشور است. کشور سوئد برای ادامه تحصیل و مهاجرت یکی از کشور های پرطرفدار است. از جمله امکانات تحصیلی در سوئد، زندگی در کشوری با استاندارد های بالای رفاهی، تحصیل در دانشگاه های معتبر و امکان همکاری با محققین مطرح بین المللی و تدریس دروس به زبان انگلیسی است. دولت سوئد به دانشجو اجازه کار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد. تحصیل در سوئد به سرمایه زیادی احتیاج دارد، چرا که علاوه بر شهریه های گران قیمت دانشگاه، هزینه های زندگی در سوئد نیز بالاست. آموزش عالی در سوئد طبق استاندارد های بین المللی رتبه بالایی دارد. به عنوان یک دانشجوی خارجی که قصد ادامه تحصیل در سوئد را دارد در وهله اول باید از طریق وب سایت پذیرش دانشگاه، ضمن تکمیل فرم های درخواست، شواهدی مبنی بر صلاحیت و مهارت های خود به زبان انگلیسی ارائه نمایید و شرایط ورود به آن دوره تحصیلی را برآورده نمایید. به عنوان یک دانشجوی خارجی هزینه شهریه شهریه وابسته به دانشگاه و رشته انتخابی بین 7500 تا 31000 یورو در سال می باشد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید شرایط زیر را داشته باشید.

• دیپلم متوسطه
• کارنامه تحصیلی سه سال آخر دبیرستان
• مدرک پیش دانشگاهی
• آیلتس بالای 6.5

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

برای اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در وهله اول به ارائه مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر بین المللی احتیاج می باشد. شما در مقطع کارشناسی ارشد می توانید حداکثر چهار رشته را برای ارائه پذیرش خود درخواست کنید.
همچنین متقاضی باید مدارک معتبر زبان انگلیسی خود را دارا باشد. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در حدود 13 هزار یورو به صورت سالیانه می باشد. دانشجویان خارجی در سوئد برای کار در حین تحصیل محدودیتی ندارند و می توانند به صورت تمام وقت مشغول به کار باشند. یک دانشجو موظف است تقریبا 40 ساعت در هفته را به شرکت در سمینار ها، مطالعات و تکالیف تحقیقاتی اختصاص دهد.

تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری عمدتا مبتنی بر تحقیق است. مقطع دکتری در سوئد به مدت 4 سال به طول می انجامد. فرد متقاضی در ابتدا بر اساس طرح مطالعاتی خود باید نسبت به انتخاب سوپروایزر اقدام نماید. در طول تحصیل در مقطع دکترا به 2 سوپروایزر نیاز دارد که یکی از آنها وظیفه نظارت در حوزه های علوم انسانی و برخی از پروژه های علوم اجتماعی را دارد و دیگری سرپرستی پروژه های فناوری و مهندسی را بر عهده دارد. دانشجویان در حال تحصیل از استاد راهنما خود حقوق ماهیانه دریافت می کنند و مجبور به پرداخت شهریه نخواهند بود. از سایر پیش نیاز های تحصیل در سوئد در مقطع دکترا می توان به ارائه مدرک زبان انگلیسی اشاره نمود. البته لزوم یادگیری زبان سوئدی نیز وجود دارد چرا که ممکن است جهت فعالیت در سمینار ها و فرآیند های مطالعاتی مورد نیاز قرار گیرد.

تحصیل در سوئد به همراه بورسیه تحصیلی

بورس های تحصیل در سوئد می تواند از سوی دانشگاه ها و موسسات دولتی ارائه گردد.

انواع بورس های تحصیلی در کشور سوئد :

• بورس های تحصیلی ارائه شده توسط موسسه های سوئدی : ویژه دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
• بورس های تحصیلی از طریق برنامه VISBY : این بورس تحصیلی حاصل مشارکت بین کشور های شرقی اتحادیه اروپا و کشور روسیه می باشد و به دانشجویانی ارائه می شود که متقاضی تحصیل و تمرکز بر روی موضوعات مرتبط با پایداری، نوآوری و مسئولیت های اجتماعی می باشند.
• بورس های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه ها به صورت مستقل : هر موسسه آموزشی درمورد میزان، مدت و معیار های پذیرش بورس های تحصیلی دارای اختیار عمل است.
• بورس های تحصیلی مخصوص کشورها: تنها دانشجویان بین المللی از کشور های خاص را تحت پوشش قرار می دهد. بودجه مورد نیاز نیز از دانشگاه ها، بنیاد های مستقل و انواع دیگر سازمان ها تامین می شود.

کار دانشجویی در سوئد :

دانشجویان در سوئد هیچ محدودیتی برای کار حین تحصیل ندارند اما باید حداقل هفته ای 40 ساعت را به انجام مطالعات درسی و تکالیف خود اختصاص دهند. ممکن است برای کار دانشجویی به زبان سوئدی احتیاج باشد، بنابراین برای افزایش شانس کاریابی در سوئد بهتر است زبان سوئدی خودتان را تقویت کنید. حقوق کار دانشجویی در سوئد 700 تا 1000 یورو می باشد و می تواند بخشی از هزینه های زندگی دانشجویی را پوشش دهد.

ویزای همراه

به عنوان یک دانشجوی خارجی اگر در دانشگاه یا کالج تحصیل می کنید، می توانید برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود به عنوان وابسته به متقاضی اصلی همزمان با درخواست ویزای تحصیلی خود درخواست ویزای همراه را ارائه دهید. اجازه اقامت افراد وابسته به همان مدت زمان دوره تحصیل شما خواهد بود، اگر اعتبار اقامت شما بیش از شش ماه باشد همسرتان اجازه کار دریافت می کند.

هزینه های تحصیل در سوئد

کالا و خدمات هزینه ها به یورو
سبد خرید ماهانه 210
یک وعده غذا در یک رستوران معمولی 10
رفت و آمد در یک ماه 80
اجاره آپارتمان یک خوابه در ماه 500
متوسط دستمزد ماهانه 2100

شهریه برخی رشته ها در سوئد

رشته محدوده شهریه
علوم اجتماعی و علوم انسانی 7500-10300
مهندسی، فناوری اطلاعات و علوم طبیعی 11250-13600
معماری و طراحی 17800-25300

موقعیت کار پس از تحصیل

تحصیل در سوئد به تنهایی منجر به اخذ اقامت دائم این کشور نمی گردد. اتباع خارجی به غیر از اتباع کشور های عضو منطقه اقتصادی اروپا تنها به مدت 6 ماه فرصت جستجوی کار دارند تا توسط یک کارفرمای سوئدی استخدام گردند و نوع ویزای خود را به ویزای کار تغییر دهند. با 5 سال پرداخت مداوم بیمه و مالیات به دولت سوئد در صورت دارا بودن سایر شرایط مورد نیاز با صلاحدید دولت سوئد می توانید نسبت به اخذ تابعیت و پاسپورت کشور سوئد اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئد

فرصت اخذ ویزای تحصیلی برای دانشجویان خارجی تا اواسط ژانویه برای ثبت نام ترم سپتامبر می باشد.
مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئد :
• ارائه گذرنامه معتبر
• تکمیل فرم های درخواست ویزای تحصیلی در سوئد
• ارائه عکس و نامه پذیرش دانشگاه
• گواهی ازدواج و گواهی تولد فرزند
• مدرک آزمون آیلتس با امتیاز مورد نیاز دانشگاه و مقطع مورد اقدام
• ارائه گواهی تمکن مالی که هزینه زندگی و هزینه تحصیل شما در سوئد را شامل می شود.

مزایای تحصیل در سوئد

• آینده شغلی خوب در کشوری صنعتی
• صدور ویزای همزمان برای همراه دانشجو
• اجازه کار (هفته ای 20 ساعت) برای دانشجو و همراه وی
• امکان ادامه تحصیل رایگان در کشور سوئد برای همراه دانشجو
• تحصیل رایگان برای فرزندان
• برخورداری از بیمه درمانی رایگان

معایب تحصیل در سوئد

• افراد باید برای استفاده از مراکز و پزشکان تحت پوشش بیمه شان در نوبت های طولانی بمانند.
• هزینه تحصیل بالا در این کشور

سوالات متداول

• آیا تحصیل در سوئد رایگان است ؟
خیر، برای تحصیل در دانشگاه های سوئد باید شهریه بپردازید مگر اینکه بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید.

• آیا بدون مدرک زبان می توان در سوئد تحصیل کرد ؟
برای اینکه شانس دریافت ویزا پایین نیاید، توصیه می شود حتما مدرک زبان ارائه دهید.

• آیا می توان از دانشگاه های سوئد بورسیه تحصیلی گرفت ؟
بورسیه تحصیلی معمولا در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

• آیا پس از پایان تحصیل می توان در سوئد کار کرد ؟
پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور سوئد به جستجوی کار بپردازید. در صورتی که در شغلی مناسب استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *