ویزای تحصیلی ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

یکی از مهم‌ترین دلایل پیشنهاد ترکیه برای تحصیل، هزینه‌های پایین این کشور در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهاست. نرخ بالای ارز و دشواری پرداخت آن برای بسیاری از خانواده‌ها سبب می‌شود که جمع کثیری از متقاضیان از گزینه‌های تحصیل در خارج از کشور منصرف شوند.
هزینه‌های تحصلی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین‌تر است.

شرایط پیش دبستان های ترکیه

کودکان از 3 تا 5 سالگی به پیش‌دبستانی فرستاده می‌شوند. رواج این مقطع نیز در میان محلی‌های ترکیه چندان زیاد نیست ولی به نسبت مهدکودک افراد بیشتری فرزند خود را به پیش‌دبستانی می‌فرستند. ساعت پیش‌دبستانی‌ها اغلب از 8:30 صبح تا 4 بعدازظهر است. این زمان شامل آموزش، بازی، صرف ناهار و حتی خواب بعدازظهر می‌شود. گذراندن این مقطع نیز رایگان نیست و شما درست مثل مهدکودک به‌سادگی با داشتن اقامت می‌توانید فرزندتان را ثبت‌نام کنید.

شرایط مدارس ابتدایی ترکیه

شما می‌توانید فرزندتان را به مدرسه‌ای بفرستید که از اول ابتدایی تا پایان دبیرستان را در آنجا تحصیل کنند و یا مدارس متفاوتی را انتخاب کنید. برخی از مدارس ترکیه مختص یک مقطع هستند و برخی دیگر همه مقاطع را در یک ساختمان آموزش می‌دهند.
دوره ابتدایی در ترکیه 4 سال طول می‌کشد و این زمان از 5 تا 9 سالگی را شامل میشود. آموزش خواندن و نوشتن، ورزش، حساب، تعلیمات دینی اختیاری، هنر و یک زبان خارجه از برنامه‌های این مدارس هستند.
تعداد مدارس به نسبت جمعیت کم هستند و از همین رو ممکن است هر کلاس جمعیت زیادی مثل 30 نفر داشته باشد، با این وجود فضای کلاس گنجایش این تعداد را داراست. برای حل این مشکل اغلب مدارس ترکیه دو شیفتی هستند.
مدارس ترکیه یونیفرم دارند و تکلیف نویسی در آن‌ها اجباری است. اگر دانش‌آموزان نتوانند در امتحانات پذیرفته شوند باید سال بعد نیز همان مقطع را بگذرانند.

شرایط دبیرستان های ترکیه

آموزش دبیرستان زمانی است که 12 سال تحصیلی دانش‌آموز به‌پایان می‌رسد و در پایان یک آزمون برگزار خواهد شد که پس‌ازآن دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی را می‌گذراند و برای دانشگاه آماده می‌شود. این مدارس درست مثل ایران به رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و فنی تقسیم می‌شوند. ادبیات ترکی استانبولی، ریاضیات، هندسه، تاریخ ترکیه، جغرافیا، شیمی، زیست‌شناسی، زبان خارجه ازجمله درس‌هایی است که دانش‌آموزان باید آن‌ها را آموزش ببینند.

شرایط ثبت نام مدارس ترکیه

برای ثبت‌نام فرزندتان در مدارس ترکیه شما باید اقامت این کشور را دریافت کرده باشید و فرزند زیر 18 سال شما به‌واسطه اقامت شما مقیم شده باشد. برای ثبت‌نام فرزندتان در کلاس اول باید با برگه نفوس و کارت اقامت خود و فرزندتان به مدارس نزدیک محل سکونت مراجعه کنید. برگه نفوس ثبت آدرس شما در شهرداری منطقه است و نزدیک بودن شما به مدرسه را تایید می‌کند. شما پس از پرداخت شهریه به‌صورت کامل و یا قسطی در مدارس خصوصی و پرداخت اختیاری مبلغ همیاری می‌توانید فرزندتان را ثبت‌نام کنید. به همراه داشتن این مدارک تنها برای ثبت‌نام اولین کلاس ضروری است. تا پایان آن مقطع تایید شما برای ادامه تحصیل فرزندتان در آن مدرسه کفایت می‌کند.
اگر به تازگی مهاجرت کرده‌اید و فرزند شما می‌خواهد در ترکیه مدرسه‌اش را ادامه بدهد، آخرین کارنامه تحصیلی او همراه با مهر و تمبر آموزش و پرورش منطقه تحصیلی برای ثبت‌نام لازم است. این مدارک حتما باید ترجمه شود و آن‌ها را همراه با اصل و کپی پاسپورت به اداره آموزش محل تحصیل و اقامت ببرید و درخواست دنکلیک بدهید. پس از صدور دنکلیک که همان معادل‌سازی مقطع و سال تحصیلی فرزند شماست می‌توانید با نفوس و کارت اقامت در مدرسه‌ای که می‌خواهید ثبت‌نام کنید. برخی از مدارس خصوصی آزمون ورودی نیز دارند که فرزند شما باید نمره قبولی را در آن آزمون به‌دست آورد.

زبان آموزشی و آزمون های ورودی دانشگاههای ترکیه

دانشگاه‌ها تحت نظارت سازمان آموزش عالی ترکیه هستند و برنامه‌های‌ آن‌ها باید مرتبا مورد بررسی قرار گیرد. هر کدام از دانشگاه‌ها دارای مدیر، معاون و هیات اجرایی و انجمن دانشجویی است. زبان آموزشی در دانشگاه های ترکیه عمدتا زبان ترکی است اما دانشگاه‌هایی نیز هستند که در آنها زبان‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی تدریس می‌شود. چنین دانشگاه‌هایی و برای دانشجویان مبتدی، سال اول را به آموزش آن زبان خاص اختصاص می‌دهند.
پس از اتمام دوره دبیرستان فارغ التحصیلان وارد مرحله آزمون دو مرحله‌ای می‌شوند که از آنها به YGS و LYS یاد می‌شود (ÖSS). این آزمون برای این است که دانش آموز فارغ‌التحصیل شده از دبیرستان اجازه ورود به دانشگاه را پیدا کند. این آزمون هر سال توسط مرکزی به نام ÖSYM برگزار می‌شود و بسته به نمره آزمون و علاقمندی متقاضی وی را در یکی از دانشگاه‌ها یا مراکز آموزش عالی جای می‌دهد.

مزایای بورسیه شدن در دانشگاه های ترکیه

می‌توانید تا 80درصد از شهریه دانشگاه پذیرش‌ شده را از محل بورسیه تحصیلی تامین کنید! با بورسیه شدن در این دانشگاه‌ها علاوه بر شهریه سالانه، خوابگاه و خدمات فوق‌برنامه دانشگاه نیز به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.
کمک هزینه تحصیلی ماهیانه: بورس تحصیلی در هر یک از دانشگاه‌های ترکیه بسته به رشته متفاوت است؛ مبلغ کمک‌هزینه تحصیلی در مقطع کارشناسی به‌صورت ماهیانه حدود ۷۰۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد ماهانه حدود ۹۵۰ لیر است که به دانشجو پرداخت می‌شود. این مبلغ در مقطع دکترا حدود ۱۴۰۰ لیر ترکیه برآورد می‌شود و برای دوره‌های پژوهشی نیز حدود ۳۰۰۰ لیر در ماه در نظر گرفته شده است.
خوابگاه: یکی از مزایای بی‌چون و چرای بورسیه شدن از دانشگاه‌های ترکیه، استفاده رایگان از خوابگاه‌های دانشگاه‌های دولتی است.
شهریه دانشگاه وهزینه آموزشی برای دانشجویانی که بورس تحصیلی دانشگاه های کشور ترکیه را دریافت کرده اند به صورت رایگان است و هزینه آن توسط دولت تامین میشود.
بیمه درمانی به تمام دانشجویان بورسه شده در ترکیه به صورت رایگان تعلق میگیرد.
دوره زبان ترکی استانبولی به صورت رایگان برای تمام دانشجویانی که بورسیه شده اند ولی مدرک زبان ترکی را کسب نکرده اند یک ساله برگذار می شود.
کمک هزینه سفر برای دانشجویان بورسیه شده از این دانشگاهها مبلغی با این عنوان برای مسافرت به این کشور (سفر ورودی به ترکیه برای ثبت نام و برگشت از ترکیه بعد از فارغ التحصیلی)پرداخت می شود.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ترکیه

برای بورسیه شدن در دانشگاه‌های ترکیه و بهره‌بردن از مزایای رایگان بورس تحصیلی، شرایطی در پیش‌روی دانشجویان وجود دارد:
سن: متقاضی دریافت بورس از دانشگاه‌های ترکیه در مقطع لیسانس نباید بیش از 21 سال داشته باشد. در مقطع کارشناسی ارشد نیز سن متقاضی نباید از 30 بیشتر باشد. باید توجه داشت که متقاضی بورس در این مقطع باید دوره کارشناسی را به اتمام رسانده باشد و اصل مدرک کارشناسی را ارائه دهد. دریافت بورس برای متقاضی مقطع دکتری نیز برای افراد زیر 35 سال ممکن است. دریافت بورس برای این مقطع نیز ملزم به ارائه مدرک کارشناسی ارشد است.
معدل: از دیگر معیارهای دریافت بورس از دانشگاه‌های ترکیه، شرط معدل است. متقاضی دریافت بورس برای مقطع لیسانس باید مدرک پیش‌دانشگاهی یا دیپلم با معدلی بالاتر از 14 را ارائه دهد. در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری معدل مدرک ادائه شده باید بالاتر از 15 باشد. البته ممکن است این شرط به نسبت دانشگاه و رشته متغیر باشد؛ برای مثال برای دریافت بورسیه رشته پزشکی باید معدل بالاتر از 18 ارائه داد.
دانش زبان ترکی استانبولی: به‌عنوان زبان اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه، ارائه مدرک زبان ترکی ضروری است. با این وجود، در بیشتر دانشگاه‌های بین‌المللی مستقر در ترکیه دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. اگر در دانشگاهی که پذیرش آن را دریافت کرده‌اید، به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، باید مدرک زبان تافل یا آیلتس را ارائه دهید.

تقویم آموزشی ترکیه و شباهت آن با ایران

تقویم آموزشی برای تحصیل در ترکیه تقریبا مشابه ایران است و در نیمه‌های ماه سپتامبر (شهریور ماه) آغاز می‌شود و با برخی از تغییرات در مناطق حاشیه‌ای و حومه‌ها تا نیمه ماه ژوئن ادامه پیدا می‌کند. مدارس آموزش‌های خود را در بازه زمانی صبح و بعد از ظهر به انجام می‌رسانند که البته در مناطق پرجمعیت تفکیک صبح و بعداز ظهر در سیستم آموزشی اعمال می‌گردد. پنج روز در هفته و در فواصل روزهای دوشنبه تا جمعه مدارس مشغول به کار هستند که در حدود 35 تا 40 ساعت کاری را تشکیل می‌دهد.
در بازه زمانی میان ماه‌های ژانویه و فوریه دو هفته تعطیلی زمستانی در مدارس وجود دارد. این در حالی است که مدارس و دانشگاه‌های ایران در فواصل روزهای شنبه تا پنجشنبه به کار خود ادامه می‌دهند و به غیر از تعطیلات رسمی، نوروز، طولانی‌ترین دوره تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها است. دانشگاه‌های ترکیه نیز معمولا سال تحصیلی آکادمیک خود را همانند دانشگاه‌های ایران در دو ترم برگزار می‌کنند.

سوالات متداول در رابطه با دانشگاهها و تقویم آموزشی

مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های ترکیه چند سال است؟
تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه در بیشتر رشته‌ها 4 سال طول می کشد.
مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه چند سال است؟
مدت زمان تحصیل پزشکی 6 سال می باشد.
مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی و داروسازی در کشور ترکیه چند سال است؟
مدت زمان تحصیل دندان‌پزشکی و داروسازی 5 سال می باشد.

تعداد دانشگاه های ترکیه

166دانشگاه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *