عمان در یک نگاه

عمان (Oman) کشوری عربی در جنوب غربی آسیا که زبان اصلیشان عربی می باشد. این کشور عضو سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس، جنبش غیر متعهد و سازمان همکاری اسلامی است. جمعیت این کشور حدود پنج میلیون و ۳۱۲ هزار نفر با میانگین سنی ۱۹ سال است. در سال 2010، برنامه توسعه سازمان ملل متحد، عمان را به عنوان پیشرفته ترین کشور جهان از نظر توسعه در طول 40 سال گذشته نام برد. پایتخت کشور عمان مسقط است و از نظر قومی دارای تنوع می باشد و دارای مهاجران زیادی است.

جغرافیا و آب و هوا

کشور عمان از غرب به امارات متحده عربی و عربستان سعودی، از جنوب به یمن، از شمال به تنگه هرمز، و از سمت شرق به دریای عرب محدود می‌شود. همچنین با مساحت ۳۰۹٬۵۰۰ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ بعد از یمن و سعودی در شبه جزیره عربستان است..
عمان در همه فصل‌ها آفتابی و گرم است؛ دمای هوا در زمستان‌ها اغلب بین ۱۷ تا ۲۵ درجه تغییر می‌کند و در تابستان حدود ۳۰ تا ۴۰ درجه است. شهر مسقط به عنوان پایتخت عمان آب و هوایی گرم و مرطوب دارد و علت این رطوبت وجود سواحل آن می باشد؛ هرچند از میزان رطوبت شب ها آن کاسته می‌شود.

شهرهای مهم عمان

مسقط، صلاله، بوشر، بهلا، خصب، مرباط از مهمترین شهرهای کشور عمان هستند.

نظام سیاسی کشور عمان

ساختار سیاسی در عمان به صورت پادشاهی و موروثی است. به طوریکه پادشاه رئیس حکومت و دولت شناخته می‌شود. مجلس سنای عمان دارای 70 کرسی است که نمایندگان آن از سوی پادشاه تعیین می‌شوند، این نمایندگان در حقیقت تنها قدرت ارائه مشاوره را دارند و قدرت اجرایی ندارند. هم اکنون سلطان این کشور هیثم بن طارق آل سعید و صدراعظم آن فهد بن محمود آل سعید می باشد. دین رسمی عمان اسلام است و سایر ادیان نقشی در ساختار سیاسی کشور ندارند.
در عرصه سیاست خارجی، عمان پیوسته از ثبات محافظه‌کارانه در رویکردهای بین‌المللی و منطقه‌ای استفاده میکند تا حدی که در سی و دو سال گذشته (از آزادسازی خرمشهر به این سو) بر خلاف اکثر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تنشی بین مسقط و تهران به وجود نیامده است. رابطه نزدیک میان تهران و مسقط این فرصت را ایجاد کرده که بتواند استقلال و امکان مانور خود را در برابر عربستان سعودی تا حدی حفظ کند.

آخرین مقالات عمان