سوئد در یک نگاه

سوئد (Sweden) در شبه جزیره اسکاندیناوی در شمال اروپا واقع شده است. جمعیت سوئد 10.23 میلیون نفر است، پایتخت آن استکهلم است و مردم این کشور به زبان سوئدی و انگلیسی صحبت می کنند. سوئد جز کشور های توسعه یافته در جهان محسوب می شود و خدمات زیادی را به مردم ارائه می دهد از این رو مرم از رفاه خوبی برخوردارند به همین دلیل شرایط زندگی در این کشور بسیار ایده آل است.

جغرافیا و آب و هوا

این کشور از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بولتیک و از جنوب غربی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است. مساحت کشور سوئد در حدود 790.449 کیلومتر مربع می باشد. این کشور 25 استان دارد و تراکم جمعیت در این بسیار کم می باشد و 85% جمعیت کشور در مناطق شهری سکونت دارند.استان های سوئد در یک تقسیم بندی کلی به سه بخش استان های شمالی (Norrland)، مرکزی(Svealand) و جنوبی (Gotaland) تقسیم می شود.
سوئد دارای آب و هوای سردی است، تابستان های کوتاه و گرم و زمستان های سرد و طولانی دارد. نیمه شمالی سوئد به دلیل نزدیکی به قطب شمال جمعیت بسیا رکمی را در خود جای داده است. 8.7 % خاک این کشور را آب تشکیل می دهد و 97500 دریاچه طبیعی دارد. بیشتر مساحت کشور سوئد را جنگل پوشانده است.

شهرهای مهم سوئد

استکهلم، گوتنبرگ، اوپسالا، مالمو، لوند و وستروس از مهم ترین شهر های کشور سوئد هستند.

نظام سیاسی سوئد

سوئد بعنوان دارنده یکی از کهن ترین سیستم های سیاسی مبتنی بر سلطنت در دنیا شناخته میشود و سیاست در سوئد پادشاهی مشروطه با نظام پارلمانی و دموکراسی نیابتی است و پادشاه رئیس حکومت محسوب می شود که در حال حاضر کارل گوستاف شانزدهم پادشاه این کشور است. قدرت اجرایی توسط هیئت دولت اعمال می شود که نخست وزیر در راس آن قرار دارد و مسئول دولت است. قانونگذاری به پارلمان و دولت محول شده است. قوه قضائیه نیز کاملا مستقل است و اعضای آن توسط دولت منصوب می شوند و تا زمان بازنشستگی، مشغول به کار خواهند بود.

آخرین مقالات سوئد