ترکیه در یک نگاه

ترکیه کشوری اوراسیایی در خاورمیانه است که بخشی از آن در اروپا واقع شده و جزو توسعه یافته ترین کشورهایی است که بر اساس نظام جمهوری ایجاد شده اند. حکومت فعلی ترکیه در سال ۱۹۲۳ و به رهبری شخصی به نام آتاتورک بنا شد. بزرگترین شهر ترکیه استانبول است، اما پایتخت این کشور شهر آنکارا می‌باشد، این کشورِ زیبا همواره یکی از مقاصد اصلی توریست‌های داخلی و خارجی بوده است.

جغرافیا و آب و هوا

موقعیت جغرافیایی این کشور به گونه ایست که از سه طرف به دریا راه دارد. از شمال به دریای سیاه، جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای اژه. کشور‌های مجاور ترکیه را از شرق؛ ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، از شمال غربی؛ یونان و بلغارستان و از جنوب شرقی؛ سوریه و عراق تشکیل می‌دهند.
ترکیه کشوری با چند آب و هوای مختلف است. نواحی ساحلی که به دریای اژه و مدیترانه نزدیک است، دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای و نواحی هم مرز با دریای اژه دارای آب و هوای اقیانوسی همراه با زمستان‌های خنک و مرطوب و تابستان‌های نسبتاً گرم است. بیشترین میزان بارش باران مربوط به نواحی دریای سیاه است و خشک‌ترین مناطق ترکیه نیز دشت‌های مالاتیه و قونیه هستند. گرمترین ماه سال در ترکیه ماه می و خشک‌ترین ماه، ماه‌های جولای و آگوست می‌باشند. به صورت کلی، ترکیه کشوری نسبتاً پر باران است و این موضوع شرایط زندگی در ترکیه را برای علاقه مندان به آب و هوای معتدل دلپذیرتر می‌کند.

شهرهای مهم ترکیه

آنکارا ، استانبول ، آنتالیا ، کوش آداسی ، ازمیر

نظام سیاسی ترکیه

سیاست ترکیه در چارچوب یک نظام پارلمانی صورت می‌گیرد، به موجب آن نخست‌وزیر ترکیه رئیس حکومت و رئیس کشور است که اختیارات اجرایی را برای صدور احکام اجرایی، تعیین قضات و روسای موسسات دولتی دارد.
نظام سیاسی ترکیه مبتنی بر تفکیک قدرت است. قدرت اجرایی توسط شورای وزیران اعمال می‌شود. قدرت مقننه به مجلس ملی کبیر ترکیه واگذار شده‌است. دستگاه قضایی مستقل از دستگاه اجرایی و قوه مقننه است. قانون اساسی فعلی آن در ۷ نوامبر ۱۹۸۲ پس از همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه به تصویب رسید. اصلاحات اساسی در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۷ در پارلمان به تصویب رسید و در آوریل بعد با تقویت همه‌جانبه نقش رئیس‌جمهور، با همه‌پرسی تصویب شد.

آخرین مقالات ترکیه