آلمان در یک نگاه

آلمان (Deutschland) کشوری در قاره اروپا می باشد که پایتخت آن هفت بار تعویض شد تا اینکه از سال 1999 برلین رسما پایتخت این کشور شد. جمعیت آلمان 83.7 میلیون نفر است و مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می کنند. آلمان اکنون یکی از صنعتی ترین کشور های جهان است و در جای ثروتمند ترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادی حوزه پولی یورو به شمار می رود. به همین دلیل شرایط کار و زندگی در این کشور بسیار ایده آل است. آلمان سومین پاسپورت معتبر جهان را دارا می باشد. آلمان دومین مقصد محبوب مهاجران در جهان است و بیش از 15 میلیون مهاجر از ملیت های گوناگون زندگی می کنند. آلمان در سال 2015  بیشترین درخواست پناهندگی را داشته است. از هر 5 نفر جمعیت آلمان، یک نفر خارجی است یا اینکه یکی از والدینش خارجی هستند.

جغرافیا و آب و هوا

آلمان در مرکز قاره اروپا قرار دارد و از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. مساحت آلمان 357.386 کیلومتر مربع است و  دارای 16 ایالت است. آب و هوای آلمان معتدل اقیانوس اطلس و قاره ای است به طوری که زمستانی بارانی و ابری با شب های طولانی دارد. کنستانس (Bodensee) بزرگترین دریاچه آلمان دریاچه در آلمان است که محل تلاقی آلمان، سوئیس و اتریش است.

شهر های مهم آلمان

برلین، دوسلدورف، هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت، درسدن و کلن مهم ترین شهر های کشور آلمان هستند. برلین با 3.5 میلیون جمعیت 9 برابر پاریس می باشد و بیشتر از ونیز پل دارد. این شهر که در قرن 13 بنا شده دارای 892 کیلومتر مربع مساحت است که 1650 پل در خود جای داده است. بزرگترین جامعه ترک خارج از ترکیه در شهر برلین می باشد.

نظام سیاسی کشور آلمان

حکومت سیاسی جمهوری آلمان بر اساس قانون اساسی و برپایه دموکراتیک بنیان گذاری شده است و می توان گفت که رئیس جمهور که در راس دولت قرار دارد. نقش تصمیم گیرنده و اصلی را نداشته و بیشتر سیاست ها و تصمیمات اصلی توسط صدر اعظم آلمان که همان رئیس حکومت می باشد وضع می گردد. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان قدرتمند ترین زن جهان می باشد.

آخرین مقالات آلمان